در اینجا با ویژگی‌های نسخه جدید Next.js آشنا می‌شویم و درک می‌کنیم که چگونه این نسخه طراحی وب آینده را بازتعریف کرده است.

مقدمه

در این نوشته قصد داریم به بررسی کلی ویژگی‌های جدید یکی از فریم‌ورک‌های پرطرفدار توسعه وب یعنی نکست‌جی‌اس(Next.js) بپردازیم. این نوشته به شما نگاهی اجمالی به آپدیت‌ها و بهبودهای اخیر این فریم‌ورک می‌دهد، به طوری که شما با توانمندی‌های جدید آن آشنا می‌شوید. در این نوشته تمرکز بر بررسی عمومی و کلی این ویژگی‌ها خواهد بود و به جزییات آنها پرداخته نخواهد شد.

اهمیت Next.js در توسعه وب

قبل از وارد شدن به ویژگی‌های جدید و جذاب Next.js v13، بیایید ابتدا بررسی کنیم که این فریمورک چه تاثیری بر توسعه وب داشته است و چگونه تجربه توسعه‌دهنده و کاربر با انتشار نسخه 1.0 در اکتبر 2016 به سطح جدیدی رفته است. این تاریخچه کوچک همچنین مناسب توسعه‌دهندگانی است که احتمالاً برای اولین بار با Next.js آشنا می‌شوند.

مدیریت خودکار رندرینگ سمت سرور (SSR) کامپوننت‌های React یکی از قابلیت‌های اصلی Nextjs است. این به این معناست که سرور HTML اولیه را رندر کرده و آن را به مرورگر ارسال می‌کند و هنگامی که کاربر به یک برنامه Next.js مراجعه می‌کند، تجربه سریع و روانی را برای کاربر ایجاد می‌کند. این اهمیت دارد زیرا زمان time-to-first-paint (که به نقطه‌ای اشاره دارد که اولین پیکسل بعد از ورود کاربر به یک صفحه وب روی صفحه نمایش داده می‌شود) و زمان بارگذاری کلی برنامه، که برای جذب کاربر و بهینه‌سازی موتورهای جستجو(SEO) مهم است، را بهبود می‌دهد.

مرورگر به طور خودکار برای نمایش تغییرات اعمال شده به کد از ویژگی hot-reloading استفاده می‌کند و به علت اینکه توسعه‌دهندگان می‌توانند تغییرات خود را به صورت زنده مشاهده کنند، فرآیند توسعه به طور موثری ادامه خواهد یافت.

یک سیستم مسیریابی مبتنی بر دایرکتوری (file-system) نیز در Next.js وجود دارد. به عبارت دیگر، هر فایل در دایرکتوری متناظر با یک مسیر(route) در اپلیکیشن است. این باعث می‌شود که ساختار برنامه به آسانی قابل فهم باشد و بتوانید صفحات جدیدی را بدون نیاز به پیکربندی مسیرها به‌ طور دستی ایجاد کنید.

با توجه به تعداد زیاد پلاگین‌ها و پکیج‌های ساخته شده، Next.js جامعه‌‌ي قویی دارد. این باعث می‌شود که ادغام عملکرد جدید به اپلیکیشن تشخیص و رفع مشکلات متداول ساده شود. این یک فریمورک قوی برای ایجاد اپلیکیشن‌های تحت وب مبتنی بر React.js است. توسعه‌دهندگان به آن علاقه دارند زیرا رندرینگ سمت سرور(server-side rendering)، سرورهای توسعه یکپارچه(integrated development servers)، سیستم مسیریابی مبتنی بر فایل سیستم(file system-based routing) و یک جامعه فعال دارد. این می‌تواند عملکرد اپلیکیشن‌های تحت وب را بهبود بخشد، توسعه آن‌ها را تسریع کند و تجربه کاربر را بهبود دهد.

مروری بر بهبودها و ویژگی‌های جدید Next.js v13

Next.js یک فریمورک جاوااسکریپتی محبوب است که به طور گسترده‌ای برای ساخت اپلیکیشن‌های React با رندر سمت سرور(server-side rendering) استفاده می‌شود. آخرین نسخه، Next.js v13، ویژگی‌ها و بهبودهای جدید زیادی به همراه دارد که آن را قدرتمندتر و آسان‌تر می‌کنند.

سیستم App Dirctory ، از نظر نوع ویژگی‌هایی که می‌توان از دایرکتوری آنها بهره برد، بهبود یافته است. ویژگی‌هایی از جمله:

  • Layouts برای به اشتراک گذاری کامپوننت‌ها در صفحات (routes) در یک اپلیکیشن، مانند استفاده از هدر(header) و فوتر(footer) در تمام صفحات.

  • Server Components گزینه‌ای برای توسعه‌دهندگان تا کامپوننت‌هایی که نیاز به پردازش سنگین دارند سمت سرور رندر کنند، و در پایان دیتا توسط یک فایل جی‌سان(json) سبک به مرورگر ارسال شود. این قابلیت به عملکرد بهینه اپلیکیشن کمک می‌کند.

  • Streaming تجربه کاربران را در صفحه با تجزیه و تحلیل تدریجی محتوا بهبود می‌بخشد، که شامل نمایش فوری کامپوننت هایی است که نیازی به دریافت داده از سرور ندارد.

  • Data Fetching با استفاده از API fetch() به‌روزرسانی‌شده و گسترش‌یافته کار می‌کند و یکی از ویژگی‌های اصلی آن را ارائه می‌دهد، به نام deduping (یا deduplication) که یک بهینه‌سازی است که از دریافت داده‌های یکسان تکراری در طول رندرینگ جلوگیری میکند..

Next.js v13 همچنین ابزار معروف باندلینگ(bundling) یعنی Webpack، را با یک ابزار مبتنی بر Rust به نام Turbopack جایگزین کرده است. در حال حاضر این ابزار موثرترین ابزار bundling and building برای ترانسپایلینگ(transpiling) و launch time است.

معرفی کامپوننت Image جدید، که نسخه بهبود یافته‌تری از کامپوننت next/image قدیمی است. با استفاده از این کامپوننت، می‌توان تاثیر Cumulative Layout Shift را با تعیین ابعاد(عرض و ارتفاع) تصویر بر اساس فایل وارد شده از بین برد. این می‌تواند عملکرد SEO وبسایت شما را بهبود بخشد.

معرفی سیستم فونت جدید(next/font) یکی دیگر از آپدیت‌های نسخه ۱۳ است. این سیستم فونت با بهینه‌سازی و افزایش امنیت (به دلیل کاهش درخواست‌های شبکه به سرورهای فونت‌های گوگل)، به بهبود زمان بارگذاری و حفظ حریم خصوصی برای Google font API کمک خواهد کرد.

کامپوننت next/link به نسبت به نسخه‌های قبلی تغییرات قابل توجهی ندارد و شبیه همان نسخه معرفی شده در v12.2 باقی مانده است، که این موضوع موجب حذف نیاز به اضافه کردن تگ <a> داخل <Link> شده است.

سخن پایانی

به زودی نوشته جدیدی با عنوان "ویژگی‌های جدید Next.js 13 با جزییات" منتشر می‌کنم.
Next.js v13 با ویژگی‌ها و بهبودهای فراوانی که به همراه دارد، توانسته است جایگاه خود را در دنیای توسعه وب تثبیت کند.
در این نوشته قصد دارم به شما تمامی جزییات مهم این ویژگی‌ها را ارائه دهم، از جمله نحوه استفاده از App Router برای مسیریابی با فولدر، امکانات Server Components و تاثیر آنها بر بهبود عملکرد، مزایای استفاده از Turbopack برای بهینه‌سازی ساخت اپلیکیشن و راه اندازی آن، و بسیاری جزییات دیگر که به کمک آنها می‌توانید تجربه توسعه‌ای بهتر و بهبود چشم‌گیری در وب اپلیکیشن‌های خود ایجاد کنید.